Antud projekt on rahastatud Euroopa Komisjoni Horisont 2020 programmi Marie Skłodowska-Curie meetmest, lepingu nr 722750 alusel

Konverents "Suletud uste taga"

Saabuval pühapäeval algab Baltikumi suurim teadussündmus Teadlaste Öö Festival, mis saab juba traditsiooniliselt alguse teaduskommunikatsioonikonverentsiga!

Tänavusel konverentsil avame teadus- ja spordimaailma telgitaguseid, vaatame otsa liikuvale inimesele erinevatest  aspektidest – tippsport, spordieetika, toitumine ja lisaained, vaimne tervis ja liikumine. Lisaks uurime, mida oma keha ja vaimu proovile panijad tegelikult kogevad ning kuidas aitab teadus pingutusest maksimumi võtta.

Teaduskonverents toimub pühapäeval, 21. septembril kell 11-15.15 Teaduskeskus AHHAA konverentsisaalis Lektoorium (sissepääs Sadama 1, Tartu). Osalemine on kõigile huvilistele tasuta, ent kuna kohtade arv on piiratud, on vajalik eelnevalt registreerida.

Registreeri ennast siit.


Konverentsi kava:

11.00 Kogunemine

11.30 Teadlaste Öö Festivali peakorraldaja Helin Haga ja moderaatori Arko Oleski avasõnad.

11.45 Toomas Tõniste. Poliitika vs sport. Kuidas õnnestuda?

12.15 Riho-Bruno Bramanis. Füüsiline ja vaimne tervis võõras kultuuriruumis.

Riho-Bruno Bramanist tuntakse peamiselt  kui sportlast, kes kuulutati  20. sajandi käsipalluriks Eestis. Ent eelkõige on Riho meeskonnamängija, kelle  jaoks on oluline teha asju südamega. Koos perega  elas Riho-Bruno Jaapanis ning kaheksa aasta jooksul juhtus nii mõndagi, eriti kui pinnaseks on hoopis erisugune maailm, kui senini harjutud. Elu ise õpetas selgeks nii mõnedki nüansid, millega tuleb arvestada sukeldudes pea ees tundmatusse. Kaheksa aastat iidses/moodsas Jaapanis õpetasid teda teistsugust mõtteviisi mõistma ja elu lahtiste silmadega vaatama.

12.30 Sulev Kõks. Kust me teame, kelleks me sobime? Kui paju tegelikult määrab pärilikkus?

Sulev Kõks on eesti füsioloog, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna füsioloogilise genoomika professor ja füsioloogia vanemteadur. Ta on ka filosoofiadoktor molekulaarse biomeditsiini alal. 2003. aastal avastas tema uurimisrühm geeni, mis on tihedalt seotud depressiooni tekkega. Aastal 2010 sai temast esimene eestlane, kelle genoom on täielikult järjestatud. Ta on aktiivselt osalenud siirdemeditsiinikeskuse rajamisel Tartusse. Enim on ta aga avaliku tähelepanu alla sattunud seoses Andrus Veerpalu kasvuhormooni mõõtmise juhtumiga, kui ta osales Veerpalu kaitsetiimis.

13.00 Turgutuspaus

13.30 Matti Roasto. Toiduhügieen ja tervis, müüdid ning tegelikkus?

Matti Roasto on Eesti Maaülikooli Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi toiduhügieeni osakonna juhataja ning toiduhügieeni professor. Teadustöö on põhiliselt seotud toidupatogeenide molekulaarepidemioloogiaga ning ettevõtete tootmishügieeni probleemidega. Põhiliselt õpetab veterinaarmeditsiini tudengeid, kuid ka toiduainete tehnolooge. Toiduhügieeni ja -ohutuse valdkonnaga on Matti tegelenud 15 aastat.

14.00 Aave Hannus. Kus on inimvõimete piirid?

Aave Hannus on Tartu Ülikooli spordipsühholoogia teadur, ta uurib, kuidas psüühikaprotsessid, näiteks keskendumine, motivatsioon, enesehinnang või isikuomadused mõjutavad sportlikku sooritust või inimese arengut spordis laiemalt. Lisaks on Aave  tegev spordipsühholoogilise nõustajana töötades sportlaste, treenerite  ja noorsportlaste vanematega.

14.30 Paneeldiskussioon

15.15 Päeva lõpp


Lisainfo:

Liina Vaher
liina.vaher@ahhaa.ee

Matti Orav
matti.orav@ahhaa.ee