Antud projekt on rahastatud Euroopa Komisjoni Horisont 2020 programmi Marie Skłodowska-Curie meetmest, lepingu nr 722750 alusel

Tartu
Pühapäev 20.09
10.00
Teadlaste Öö Festivali ajaloonäitus "10 aastat puhast rõõmu"
Teadlaste Öö Festivali juubeli puhul on kõikidel huvilistel võimalus piiluda festivali kümne aasta tagusesse...
Teadlaste Öö Festivali juubeli puhul on kõikidel huvilistel võimalus piiluda festivali kümne aasta tagusesse aega.  Juubeliteemaline näitus on avatud 1. - 25. septembril Teaduskeskus AHHAA fuajees (Sadama 1, Tartu).

Tule ja saa osa festivali osalejate mälestustest ja siiani avalikustamata seikadest!

Näitus on avatud AHHAA lahtiolekuaegadel (P-N 10-19 ja R-L 10-20).
10.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
10.00 - 19.00
Tartu Mini Maker Faire
Mini Maker Faire ehk isetegijate mess toimub Eestis juba teist korda. 20. septembril saavad AHHAAs kokku teadus, is...
Mini Maker Faire ehk isetegijate mess toimub Eestis juba teist korda. 20. septembril saavad AHHAAs kokku teadus, isetegemise rõõm ja nuputamisosavus ning sinna on oodatud nii asjaarmastajad kui spetsialistid. Tule ja saa osa värvikaimate ideegeneraatorite kogunemisest ning vii vahvaid meisterdusi kojugi kaasa! Sind ootavad üle kahesaja isetegija, rohkelt töötube ning mitu tundi elamusi kõigis kolmes näitusesaalis ja AHHAA välisterritooriumil.

Mini Maker Faire'i pilet maksab 9 €/in ning piletiga saab sel päeval külastada ka AHHAA näituseid ning teadusteatri etendusi. 
10.00 - 19.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
Esmaspäev 21.09
08.00 - 13.00
Miks inimesed haigestuvad?
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline va...
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline vara". Programm on mõeldud kooliperele.

Miks inimesed haigestuvad? Mis muudab haige inimese terve inimesega võrreldes erinevaks? Arutleme, vestleme - ja näitlikustame joonistustega.

Lisainfo: helis.hani@gmail.com
08.00 - 13.00
Tartu Kivilinna Kool, Kaunase pst 71
09.00 - 20.00
Meditsiinikirjanduse näitused Tartu Linnaraamatukogus
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näi...
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:

1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näituseruumis
2. "Tartu kuulsad arstid " - IV korruse näituseruumis. Tule ja uuri lähemalt arstide kohta, kelle nimesid kannavad Tartu linna tänavad ja kohad! Esindatud on Baer, Pirogov, Lunin, Puusepp ja paljud teised.
09.00 - 20.00
O. Lutsu nimeline Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
10.00 - 19.00
Kaisuloomahaigla
Teaduskeskus AHHAA, SA TÜ Kliinikumi lastekliinik ja TÜ arstitudengid ühendavad jõud ning kutsuvad teid selle aasta...
Teaduskeskus AHHAA, SA TÜ Kliinikumi lastekliinik ja TÜ arstitudengid ühendavad jõud ning kutsuvad teid selle aasta Teadlaste Öö kõige lapsesõbralikumale üritusele - kaisuloomahaiglasse! Läbi mängu tutvume lähemalt arstide tööga ning loodetavasti suudame veenda igaüht selles, et arste ei ole vaja karta! Selleks tuleb üritusele kaasa võtta oma kaisuloom ning rääkida lugu, mis teie lemmikuga juhtus ning edasi vaatame juba kohapeal, kuidas me aidata saame!

NB! Gruppidel palume oma külastuse eelnevalt broneerida e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee. Ühe grupi suurus on kuni 20 inimest.

Registreerimiseks on avatud järgmised ajad (täpsema info hetkeseisu kohta saab tellimuste vastuvõtjalt): 10.00, 10.40, 11.20, 12.00, 13.20, 14.00, 14.40, 15.20, 16.40, 17.20 ja 18.00
10.00 - 19.00
SA TÜ Kliinikumi Lastekliinik, N. Lunini 6
10.30 - 15.50
Teadusratas tuuritab!
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festiva...
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festivalinädalal võib linnas näha ka Nordea ja Tartu Mini Maker Faire'i elektriratast. Meeleolukad katsed, muhedad giidid ja marsruut, mis ulatub üle terve Tartu!
 
10.30-10.50 Herbert Masingu kool
11.30-11.50 Jaan Poska Gümnaasium
12.30-12.50 Luterlik Peetri Kool
13.30-13.50 Mart Reiniku Kool
14.30-14.50 Miina Härma Gümnaasium
15.30-15.50 Lasteaed Midrimaa

NB! Trükikava ja veebikava erinevuste korral palume võtta aluseks veebikava
10.30 - 15.50
Kesklinn
11.00 - 19.00
Teadlaste Öö Festivali eriprogramm AHHAAs
Piilume inimese sisse, uurime oma pärilikkuseainet DNA-d ning jälgime teadusteatris, mis juhtub ...

Piilume inimese sisse, uurime oma pärilikkuseainet DNA-d ning jälgime teadusteatris, mis juhtub ühe koogitükiga pärast seda, kui see ära süüakse. Selleks, et päev liiga pingeliseks ei muutuks, meisterdame ka stressipalle

Nendes töötubades ja etendustel saab osaleda AHHAA majapiletiga!  

 • 11-12 Töötuba „Rakk“
 • 12-13 Lahkamisnukk
 • 13-14 Teadusteatri etendus "Imeline õhk"
 • 14-15 Töötuba "DNA salakood"
 • VENE KEELES, TASUTA! 14.30 - Töötuba "Värvi olemus / Природа цвета" (viib läbi Krasnojarski teaduskeskus Newton Park). Max 20 inimest. KOHAD TÄIS!
 • 15-16 Töötuba "AHHAA, anatoomia!"
 • 15-18 Kolme Põrsakese töötuba. Pane oma meeled proovile!
 • 16-17 Teadusteatri etendus "Koogist kakaks"
 • VENE KEELES, TASUTA! 16-17 Töötuba "Teeme ise kalimba! / Смастерим сами калимбу!" (viib läbi Krasnojarski teaduskeskus Newton Park. Max 20 inimest. NB! Vajalik eelregistreerimine e-posti aadressil zakaz@ahhaa.ee 
 • 17-18 Ekskursioon AHHAA tagatubadesse
 • 18-19 Töötuba „Rakk“
 • VENE KEELES, TASUTA!  18-19 Loeng "Imeline peipsi kala" / Интерактивная лекция с дегустацией «Чудская рыба - чудеса в решете», Pskov . NB! Vajalik eelregistreerimine e-posti aadressil zakaz@ahhaa.ee.

Järgnevad töötoad toimuvad AHHAA maja ees kuppeltelgis ning on osalejatele tasuta:

 • 13-14 Töötuba "Operatsioon: "Silm""
 • 14-15 Töötuba "Stressipall"
 • 15-16 Töötuba "LED-süda"
 • 16-17 Töötuba "Operatsioon: "Silm""
 • 17-18 Töötuba  "Stressipall"


11.00 - 19.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
11.00 - 17.00
KVÜÕA sõja- ja katastroofimeditsiini keskus
Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülesanne on kaitseväelaste, reservmeedikute ...
Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülesanne on kaitseväelaste, reservmeedikute ja meditsiiniüliõpilaste sõja- ja katastroofimeditsiinialase väljaõppe läbiviimine. Eesmärgiks on võimalikult kaasaegne, praktilise suunitlusega ning ühtlustatud väljaõpe, et lahendada kriise ja vigastusi, mida tsiviilmeditsiinis harva ette tuleb.

Teadlaste Öö Festivalil demonstreerib sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus oma varustust ja oskusi, luues Tartu Raekoja platsile välihaigla, milletaolised rajatakse ka sõjakolletesse. Huvilised saavad tutvuda, kuidas viiakse läbi triaaži, mis tingimustes välihospidal tegutseb ning kuidas ta keerulistes tingimustes üldse toimida saab.
11.00 - 17.00
KVÜÕA sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse telgid, Raekoja plats
18.00
Silmaringiõhtu Tartu Loodusmajas
Proviisor Ain Raal räägib, kuidas on omavahel seotud ravimtaimede keemiline koostis ja inimeste tervis ning pajatab...
Proviisor Ain Raal räägib, kuidas on omavahel seotud ravimtaimede keemiline koostis ja inimeste tervis ning pajatab ka taimeravi ABC-st.
18.00
Tartu Loodusmaja, Lille 10
18.00 - 19.30
Teaduskohvik "Kuidas edukalt vananeda?"
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad a...
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad asju, millest ainult nemad ise aru saavad, siis nüüd on viimane aeg see müüt kummutada! Tule ja arutle mitteformaalses õhkkonnas ühiskondlikult olulistel teemadel kaasa ning saa teadlastega lähemalt tuttavaks. Kõike seda kohvi ja snäkkide saatel - ning täiesti tasuta! 

Selleaastase Teadlaste Öö Festivali esimeses teaduskohvikus on külas TÜ neuropsühholoogia vanemteadur Anneli Kolk. Vananemine ja sellega kaasnevad muutused on kogu maailmas järjest aktuaalsem küsimus. Seda nii vananeja enda kui kogu ühiskonna seisukohast. Millised on vananemisteaduse uusimad avastused ja kuidas vananeda edukalt? Kuidas mõjutab vananemine meie aju, kas ja kuidas mehed ja naised erinevalt vananevad, milline on geneetika ja käitumise osa vananemisprotsessis? Ning kuidas vananemist edasi lükata saaks?
18.00 - 19.30
Kohvik Spargel, Kalevi 13
20.00 - 22.00
AHHAA õuekino: "Lucy"
Lucy (2014)Noor ja muretu üliõpilane Lucy leiab end juhuse tahtel narkomuulana. Tema kõhtu peidetakse pakk tugev...
Lucy (2014)

Noor ja muretu üliõpilane Lucy leiab end juhuse tahtel narkomuulana. Tema kõhtu peidetakse pakk tugevatoimelist sünteetilist kemikaali, mis hakkab lekkima ja tema kehas ringlema. Ränkade vigastuste tekitamise asemel on droogil Lucyle hoopis ootamatu mõju: temast saab väsimatu ja halastamatu võitleja, kellele tavapärased inimloogika- ja füüsikareeglid enam ei kehti. Lucy hakkab maailma järk-järgult uutmoodi tajuma ning on aina tugevnevate üliinimlike võimete abil suuteline kogu ümbritsevat maailma mõjutama.

Filmi aluseks on laialt levinud arvamus, mille kohaselt kasutavad inimesed maksimaalselt vaid 10% oma ajumahust. Superdroogiga „nakatunud“ Lucy ületab selle mitmekordselt. Kas selline üliinimene saaks üldse päriselt olemas olla? Kas tagasihoidlikud 10% on tõesti inimvõimete tipp?

Filmi kommenteerib AHHAA giid ja TÜ neuroteaduste doktorant Aleksandr Bregin

IMDb
Treiler

NB!
Filmi kõrvale saab osta ka popkorni (1 €/pakk)!
20.00 - 22.00
Teaduskeskus AHHAA parkla, Sadama 1
Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“. Kuulame terv...
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“.
Kuulame tervisespetsialiste ja -teadlasi, meisterdame koomikseid, testime oma teadmisi viktoriinis ja korraldame fotojahi! Sündmused on mõeldud Tartu Kutsehariduskeskuse õpilastele ja personalile.

21. - 25.09.15 toimub Tartu Kutsehariduskeskuses loodusainete nädal, mille teemaks on sõltuvused. Sel aastal tehakse koostööd AHHAA teaduskeskuse ning samal ajal toimuva Teadlaste Öö Festivaliga.

21.-25.09 Fotojaht: “sõltuMATUS - Jäta ja mata (maha) oma sõltuvus!” Astu selleks esimene samm - tunnista seda! Lavasta foto enda või tuttava sõltuvusest! Tähtaeg: 25.09.15 kell 15:00. Fotojaht toimub kahes kategoorias - reklaampilt ja koomiks.

Sõltuvustoas saab oma murest rääkida Anule (Põllu tn õppehoones) ja Helenile (Kopli tn õppehoones).

Erinevad töötoad nii Põllu kui Kopli õppekorpustes (eelregistreerimine loodusainete õpetajate juures):

o DNA eraldamine

o Stressipall

o Mineraaliratas

o Ahhaa, anatoomia!

o Sööbikud ja pisikud


Lisainfo: anne.krull@khk.ee
Tartu Kutsehariduskeskus, Kopli 1
Teisipäev 22.09
08.00 - 13.00
Missugused haigused meid ümbritsevad?
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline ...
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline vara". Programm on mõeldud kooliperele.

Meid ümbritseb hulgaliselt viiruseid ja muid haigusetekitajaid. Millised need on ja kui tõsiselt nad meile mõjuvad? Arutleme erinevate haiguste teemal meditsiinitöötajatega ning 4.-9. klasside õpilased meisterdavad Tervist Edendava Kooli logo. 

Lisainfo: helis.hani@gmail.com
08.00 - 13.00
Tartu Kivilinna Kool, Kaunase pst 71
09.00 - 20.00
Meditsiinikirjanduse näitused Tartu Linnaraamatukogus
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näi...
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:

1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näituseruumis
2. "Tartu kuulsad arstid " - IV korruse näituseruumis. Tule ja uuri lähemalt arstide kohta, kelle nimesid kannavad Tartu linna tänavad ja kohad! Esindatud on Baer, Pirogov, Lunin, Puusepp ja paljud teised.
09.00 - 20.00
O. Lutsu nimeline Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
09.30 - 15.50
Teadusratas tuuritab!
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festi...
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festivalinädalal võib linnas näha ka Nordea ja Tartu Mini Maker Faire'i elektriratast. Meeleolukad katsed, muhedad giidid ja marsruut, mis ulatub üle terve Tartu!

09.30-09.50 Tartu Puškini Gümnaasium
10.00-10.20 Lasteaed Kivike
10.30-10.50 Descartes'i Kool
11.00-11.20 Lasteaed Poku
11.30-11.50 Hansa Kool
12.00-12.20 Lasteaed Sipsik
12.30-12.50 Kivilinna Kool
13.00-13.20 Maarja Kool
13.30-13.50 Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium
14.00-14.20 Raatuse Kool 
14.30-14.50 Annelinna Gümnaasium (vene keeles)
15.00-15.20 AHHAA keskus
15.30-15.50 Lasteaed Pääsupesa

NB! Trükikava ja veebikava erinevuste korral palume võtta aluseks veebikava
09.30 - 15.50
Annelinn/Ülejõe
11.00 - 17.00
KVÜÕA sõja- ja katastroofimeditsiini keskus
Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülesanne on kaitseväelaste, reservmeedikute ...
Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülesanne on kaitseväelaste, reservmeedikute ja meditsiiniüliõpilaste sõja- ja katastroofimeditsiinialase väljaõppe läbiviimine. Eesmärgiks on võimalikult kaasaegne, praktilise suunitlusega ning ühtlustatud väljaõpe, et lahendada kriise ja vigastusi, mida tsiviilmeditsiinis harva ette tuleb.

Teadlaste Öö Festivalil demonstreerib sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus oma varustust ja oskusi, luues Tartu Raekoja platsile välihaigla, milletaolised rajatakse ka sõjakolletesse. Huvilised saavad tutvuda, kuidas viiakse läbi triaaži, mis tingimustes välihospidal tegutseb ning kuidas ta keerulistes tingimustes üldse toimida saab.
11.00 - 17.00
KVÜÕA sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse telgid, Raekoja plats
11.00 - 19.00
Teadlaste Öö Festivali eriprogramm AHHAAs
AHHAA külastajatel avaneb võimalus uurida väikseimat inimorganismi üksust - rakku. Rändava Bioklassi abiga saab õpp...
AHHAA külastajatel avaneb võimalus uurida väikseimat inimorganismi üksust - rakku. Rändava Bioklassi abiga saab õppida pipeteerima, sadestama DNAd ning mõõta selle kontsentratsiooni. Ravimihuvilised saavad ise sünteesida aspiriini.

Nendes töötubades ja etendustel saab osaleda AHHAA majapiletiga!   

 • 11-12 Töötuba „Sööbikud ja pisikud“
 • 12-13 Töötuba „Happe neutraliseerimine“
 • 13-14 Teadusteatri etendus „Vee võlud“
 • VENE KEELES, TASUTA! 14-15 - Töötuba "Värvi olemus / Природа цвета" (viib läbi Krasnojarski teaduskeskus Newton Park). Max 20 inimest. NB! Vajalik eelregistreerimine e-posti aadressil zakaz@ahhaa.ee
 • 14-15 Töötuba „Neerude lahkamine“
 • VENE KEELES! 15-16 Teadusteater "BUM-Show / БУМ-Шоу" (viib läbi Krasnojarski teaduskeskus Newton Park)
 • 15-18 Rändava Bioklassi töötuba (max 20 inimest, etteregistreerimisega: tellimus@ahhaa.ee)
 • 16-17 Töötuba „Testime ensüüme!“
 • 17-18 Teadusteatri etendus „Koogist kakaks“
 • 18-19 Töötuba „Sööbikud ja pisikud“
 • VENE KEELES, TASUTA! 18 - Loeng "Thereminvox - tuleviku muusika / Терменвокс - музыка будущего", (Pjotr Theremin, Moskva). NB! Vajalik eelregistreerimine e-posti aadressil zakaz@ahhaa.ee.

Järgnevad töötoad toimuvad AHHAA maja ees kuppeltelgis ning on osalejatele tasuta:

 • VENE KEELES! 13-14 Töötuba " Teeme ise kalimba! / Смастерим сами калимбу!" (viib läbi Krasnojarski teaduskeskus Newton Park)
 • 14-15 Töötuba "Mineraaliratas"
 • 15-16 Töötuba "Spordijook"
 • 16-17 Töötuba "Mineraaliratas"
 • 17-18 Töötuba "Spordijook"

11.00 - 19.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
17.00 - 19.00
Tour de Kivi rattatuurid
Kultuur kohtub geoloogiaga läbi spordiprisma! Päriskivid, tehiskivid, kivitaiesed ning nende seos Tartu kahe legend...
Kultuur kohtub geoloogiaga läbi spordiprisma! Päriskivid, tehiskivid, kivitaiesed ning nende seos Tartu kahe legendaarse linnaosa (Annelinna ja Karlova) kujunemislooga on see, mida ratastel kivituuritajad oma silmaga näha ja käega katsuda saavad. Lisaboonusena külastus Aura keskuse kivise kõhu alla ning lõpusõnad Kivi baari ees, millest vaid loetud meetrite kaugusel avaneb teine dimensioon kl 19.30 algavas uimastiteemalises teaduskohvikus. (Teaduskohvik toimub baaris Vein ja Vine, Rüütli 8).

Nii Annelinna kui Karlova tuur algavad kell 17 AHHAA eest. Osalemine eelregistreerunud jalgratturitele, piirarv mõlemal tuuril on 20 inimest.

Broneeri koht e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee kuni 21.09 kl 23.59.
17.00 - 19.00
Karlova või Annelinn (algus Teaduskeskus AHHAA ees, Sadama 1)
18.00 - 20.00
Südametunnistuse küürimise teaduskohvik
Kodukeemia mõjust inimese tervisele ja tervena püsimisele räägib bioloog Kaarin Koosa.Kas Sina soovid surmavat annu...
Kodukeemia mõjust inimese tervisele ja tervena püsimisele räägib bioloog Kaarin Koosa.

Kas Sina soovid surmavat annust mürki? Ent kas keegi teab, mitme aasta pärast me saame selle kätte, süües ära ühe kala, või kurgi?

Mis kraanist alla, see "ära"? Me kasutame igasugust kodukeemiat, mille eest me ennast kinnastega kaitseme, kuid me ei mõtle peaaegu kunagi selle peale, et see jõuab lõpuks ikka loodusesse, sest loomadel-taimedel pole kummikindaid, ja seetõttu ka tagasi meie toidulauale. Mida torudesse kallad, selle sees pärast ujud ja selles kasvanud kala, liha ja taimi sööd.

Iga kodu annab oma väikese panuse. Reoveepuhastusjaam pole aga kõikvõimas ja müstilist "ära"-maad ei eksisteeri.

Kas kõiki neid olmekeemia aineid on tõesti vaja efektiivseks kodu puhastamiseks või leidub kogu sellele arsenalile, mis supermarketi riiulitel, ka alternatiive, mis oleks nii kasutajale kui keskkonnale talutavad? Vaatame Loomingus täpselt järgi, millised on alternatiivid ja kas need tähendavad ka järeleandmist tulemuses.

 • Mõned näited ainetest, mis on kodukeemias levinud, ja nende mõjust nii inimesele kui keskkonnale.
 • Proovime kohapeal erinevaid pindu puhastada erinevate ainetega ning teeme läbi mikroskoobisilma järeldusi tulemustest.
 • Mõtiskleme, kuidas igaühe panus saab olla oluline.


18.00 - 20.00
Hostel Looming, Kastani 38
18.15
Seakatk: mida teha ja kuidas ennetada?
Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi teaduse populariseerimise grupp korraldab 22. septembril loenguõht...

Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi teaduse populariseerimise grupp korraldab 22. septembril loenguõhtu, kus EMÜ professor Arvo Viltrop räägib hetkel vägagi aktuaalsest sigade Aafrika katkust. Kuidas see tekib ja levib? Kas ja kuidas katku levikule piiri panna saab?

Seminar toimub TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudis Riia mnt 23, ruumis 217. Algusajaks on 18.15.

18.15
TÜ Molekulaar- ja rakubioloogia instituut, Riia 23 
19.30 - 21.00
Teaduskohvik "Uimastid: sarnased või erinevad?"
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad a...
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad asju, millest ainult nemad ise aru saavad, siis nüüd on viimane aeg see müüt kummutada! Tule ja arutle mitteformaalses õhkkonnas ühiskondlikult olulistel teemadel kaasa ning saa teadlastega lähemalt tuttavaks. Kõike seda kohvi ja suupiste saatel - ning täiesti tasuta!

Inimese psüühikat saab mõjustada mitmesuguste ravimitega, millest mõned kuuluvad ka uimastite hulka. Milline on nende mõju meie tajule ja tunnetele, käitumisele ning tervisele? Kui sarnased - või erinevad - uimastid tegelikult on?

Teisipäevases teaduskohvikus esineb Jaanus Harro, TÜ psühholoogia instituudi neuropsühhofarmakoloogia osakonna juhataja ning psühhofüsioloogia professor.
19.30 - 21.00
Vein ja Vine, Rüütli 8
20.00 - 22.00
AHHAA õuekino: "Nightcrawler"
"Öö kutse" (2014)  „Öö kutse“ on kaasahaarav kriminaaldraama, mille sündmustik rullub lahti tänapäeva Los A...
"Öö kutse" (2014)
 
„Öö kutse“ on kaasahaarav kriminaaldraama, mille sündmustik rullub lahti tänapäeva Los Angelese hämarates nurgatagustes.

Lou Bloomon innukas ja auahne noormees, kes otsib meeleheitlikult tööd. Juhuslik kokkupuude vabakutseliste krimioperaatoritega viib ta Los Angelese ülimalt võistluslikule telemeediamaastikule. Oluline on konkurentidest pidevalt ette jõuda ja võimalikult šokeeriv materjal esimesena vaatajateni tuua. Vajaduse korral võib-olla ka sündmustele natuke kaasa aidata – sest mida õõvastavam on vaatepilt, seda paremini lugu „müüb“.

Loud juhendab ja kannustab produtsent Nina, kelle telekanali tagasihoidlikud vaatajanumbrid tänu Loule jõudsalt tõusma hakkavad. Kaelamurdva ja katkematu videomaterjali otsinguil saab mehest tema enda loo peategelane. Kust läheb piir objektiivsete uudiste ja kõmulugude vahel? Meedias ilmub pidevalt järjest verisemaid ja vägivaldsemaid lugusid – kas ajakirjanikud ise tahavad sellist materjali toota või on vastupidi ja hoopis me ise tahame seda näha? Kas avaldamise kiirus ja uudise kõmulisus kaaluvad üles inimlikkuse ja eetika?

Kommenteerib AHHAA turundus- ja kommunikatsioonijuht ning TÜ ajakirjandusmagister Mathis Bogens

IMDb
Treiler

NB! Filmi kõrvale saab osta ka popkorni (1 €/pakk)!
20.00 - 22.00
Teaduskeskus AHHAA parkla, Sadama 1
Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“. Kuulame tervis...
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“.
Kuulame tervisespetsialiste ja -teadlasi, meisterdame koomikseid, testime oma teadmisi viktoriinis ja korraldame fotojahi! Sündmused on mõeldud Tartu Kutsehariduskeskuse õpilastele ja personalile.

21. - 25.09.15 toimub Tartu Kutsehariduskeskuses loodusainete nädal, mille teemaks on sõltuvused. Sel aastal tehakse koostööd AHHAA teaduskeskuse ning samal ajal toimuva Teadlaste Öö Festivaliga.

21.-25.09 Fotojaht: “sõltuMATUS - Jäta ja mata (maha) oma sõltuvus!” Astu selleks esimene samm - tunnista seda! Lavasta foto enda või tuttava sõltuvusest! Tähtaeg: 25.09.15 kell 15:00. Fotojaht toimub kahes kategoorias - reklaampilt ja koomiks.

Sõltuvustoas saab oma murest rääkida Anule (Põllu tn õppehoones) ja Helenile (Kopli tn õppehoones).

Erinevad töötoad nii Põllu kui Kopli õppekorpustes (eelregistreerimine loodusainete õpetajate juures):

o DNA eraldamine

o Stressipall

o Mineraaliratas

o Ahhaa, anatoomia!;

o Sööbikud ja pisikud


Lisainfo: anne.krull@khk.ee
Tartu Kutsehariduskeskus, Kopli 1
Kolmapäev 23.09
08.00 - 13.00
Kuidas haigusi ravida ja terveks jääda?
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline ...
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline vara". Programm on mõeldud kooliperele.

Räägime erinevatest ravimeetoditest ja ravimitest. Oma eriala tutvustavad hambaarstitudengid, ortopeed räägib lähemalt ortopeedilisest ravist ning erinevatest proteesidest (mis tänapäeval muutuvad järjest mugavamaks ja päris kehaosadele sarnasemaks). Lisaks õpime kasulikke esmaabivõtteid.

Lisainfo: helis.hani@gmail.com
08.00 - 13.00
Tartu Kivilinna Kool, Kaunase pst 71
09.00 - 20.00
Meditsiinikirjanduse näitused Tartu Linnaraamatukogus
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näi...
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:

1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näituseruumis
2. "Tartu kuulsad arstid " - IV korruse näituseruumis. Tule ja uuri lähemalt arstide kohta, kelle nimesid kannavad Tartu linna tänavad ja kohad! Esindatud on Baer, Pirogov, Lunin, Puusepp ja paljud teised.  
09.00 - 20.00
O. Lutsu nimeline Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
09.30 - 14.50
Teadusratas tuuritab!
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festi...
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festivalinädalal võib linnas näha ka Nordea ja Tartu Mini Maker Faire'i elektriratast. Meeleolukad katsed, muhedad giidid ja marsruut, mis ulatub üle terve Tartu!

9.30-9.50 Karlova Kool
10.30-10.50 Kunstikool / Kõrgem Kunstikool
11.30-11.50 Forseliuse Kool
12.30-12.50 Lasteaed Ploomike
13.30-13.50 Variku Kool
14.30-14.50 Tartu Kutsehariduskeskus

NB! Trükikava ja veebikava erinevuste korral palume võtta aluseks veebikava
09.30 - 14.50
Karlova/Variku
11.00 - 19.00
Teadlaste Öö Festivali eriprogramm AHHAAs
Ainulaadne võimalus haarata ise skalpell ning uurida lähemalt verd ja päris organeid. Saame teada, kuidas nad tööta...
Ainulaadne võimalus haarata ise skalpell ning uurida lähemalt verd ja päris organeid. Saame teada, kuidas nad töötavad ja miks nad meile vajalikud on. Rahvameditsiinihuvilised saavad põnevas töötoas segada endale kokku erilise tervisetee.

Nendes töötubades ja etendustel saab osaleda AHHAA majapiletiga!   

 • 11-12 Töötuba „Looduslik hambapasta“
 • 12-13 Töötuba „Südame lahkamine“
 • 13-14 Teadusteatri etendus „Aju paljaks!“
 • INGLISE KEELES! 14-15 Teadusteatri etendus "Energy and Light!" (viivad läbi USA esinejad)
 • 15-16 Töötuba „Kopsu lahkamine“
 • 15-16 Ekskursioon AHHAA tagatubadesse
 • VENE KEELES! 15- 16 Teadusteatri etendus (viib läbi LabirintUmi Peterburi teaduskeskus)
 • 16-17 Töötuba „Tervisetee“
 • VENE KEELES, TASUTA! 16 Töötuba "Maitse asi" / "Чувство вкуса"(viivad läbi külalisesinejad Moskvast). Max 20 inimest. NB! Vajalik eelregistreerimine e-posti aadressil zakaz@ahhaa.ee
 • 17-18 Teadusteatri etendus „Koogist kakaks“
 • 18-19 Töötuba „Looduslik hambapasta“
 • TASUTA! 18 Eesti Geenivaramu loeng “Kunstlik valik läbi meditsiini, tehnoloogia ja ühiskonna ning selle mõju meie tulevikule”
 • VENE KEELES, TASUTA! 18 - Loeng "Valguse ajalugu / История света" (viib läbi Mihhail Gluškov, Moskva teaduskeskusest Experimentanium). NB! Vajalik eelregistreerimine e-posti aadressil zakaz@ahhaa.ee.

Järgnevad töötoad toimuvad AHHAA maja ees kuppeltelgis ning on osalejatele tasuta:

 • VENE KEELES! 13-14 Töötuba "Füüsika pole mänguasi!? / Физика - это вам не игрушки?!" (viib läbi Peterburi teaduskeskus LabirintUm)
 • 14-15 Töötuba "Meie meeled"
 • INGLISE KEELES! 15.30-16 Teadusteatri etendus "Energy and Light!" ( viivad läbi välisesinejad USA-st)
 • 17-18 Töötuba „Meie meeled“

 

11.00 - 19.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
14.51
Ahhaa, teadusteater rööbastel!
Teadlaste Öö Festivalil jätkub teadust jätkub ka raudteerelssidele! Kolmapäeval, 23. septembril toi...

Teadlaste Öö Festivalil jätkub teadust jätkub ka raudteerelssidele! Kolmapäeval, 23. septembril toimetab Elroni oranžides rongivagunites AHHAA teadusteater.

KAVA:

Väljumisega 14:51 suunal Tartu-Tallinn

Väljumisega 17:29 suunal Tallinn-Tartu

14.51
Tartu-Tallinn
18.00
Silmaringiõhtu Tartu Loodusmajas
Loodusemees Georg Aher valgustab huvilisi teemal „Ravivõtted loomariigis“.
Loodusemees Georg Aher valgustab huvilisi teemal „Ravivõtted loomariigis“.
18.00
Tartu Loodusmaja, Lille 10
18.00 - 19.30
Teaduskohvik: "Dr. Kloun ja Nicola ehk kuidas teha haigete laste tuju heaks"
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad a...
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad asju, millest ainult nemad ise aru saavad, siis nüüd on viimane aeg see müüt kummutada! Tule ja arutle mitteformaalses õhkkonnas ühiskondlikult olulistel teemadel kaasa ning saa teadlastega lähemalt tuttavaks. Kõike seda kohvi ja suupiste saatel - ning täiesti tasuta!

Seekord kohtuvad teaduskohvikus Saksamaa lastehaiglates tegutsev projekt "Wonderkids in hospital" ja Eesti kolmes lapsi ravivas haiglas tegutsev projekt Doktor Kloun ehk siis koondteema "Hahaa and Ahhaa - Different methods to divert hospitalised children." Räägime, kuidas tõsta tuju lastehaigla väikestel patsientidel ning aidata kaasa nende kiiremale paranemisele. Juttu tuleb projektide sünniloost, erinevatest meetoditest, teekonnal ületatud probleemidest, tagasisidest haiglatelt ja kogu ühiskonnalt, ebaõnnestumistest, saavutustest ja edulugudest. ​

NB! Teaduskohvik on inglise keeles
18.00 - 19.30
Vilde Tervisekohvik, Vallikraavi 4
20.00 - 22.00
AHHAA õuekino: "We need to talk about Kevin"
"Me peame rääkima Kevinist"  (2011)  Edukas reisikirjanik Eva loobub poja sündides oma suurtest karj...
"Me peame rääkima Kevinist"  (2011)
 
Edukas reisikirjanik Eva loobub poja sündides oma suurtest karjääriplaanidest. Ent pereelu ei kujune sugugi õnnelikuks ja harmooniliseks. Ema ja poja suhted on algusest peale pingelised. Kevini käitumises ilmnevad juba varakult sotsiopaadile iseloomulikud jooned ja Eva ei suuda temaga toime tulla, tundes ennast sellepärast pidevalt süüdi.

Kui Kevin 15-aastaselt üliraske kuriteo toime paneb, on Eva koos teistega šokeeritud, aga tunneb ennast ühtlasi vastutavana. Kas ta on üldse kunagi oma poega armastanud ja kuivõrd on Kevini teod tema enda süü? Tihti arvatakse, et kurjategijate teod ja valikud on tingitud nende raskest lapsepõlvest. Kas need seosed ongi nii ühesed? Kas siis, kui Eva oleks Kevinit „õigemini“ kasvatanud, oleks kuritegu olemata jäänud? Millest isiksusehäired üldse tulenevad, kuidas need avalduvad ning kas neid saab ravida?

Kommenteerib AHHAA giid ja TÜ psühholoogiadoktorant Dmitri Rozgonjuk

IMDb
Treiler

NB! Filmi kõrvale saab osta ka popkorni (1 €/pakk)!
20.00 - 22.00
Teaduskeskus AHHAA parkla, Sadama 1
Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“. Kuulame terv...
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“.
Kuulame tervisespetsialiste ja -teadlasi, meisterdame koomikseid, testime oma teadmisi viktoriinis ja korraldame fotojahi! Sündmused on mõeldud Tartu Kutsehariduskeskuse õpilastele ja personalile.

21. - 25.09.15 toimub Tartu Kutsehariduskeskuses loodusainete nädal, mille teemaks on sõltuvused. Sel aastal tehakse koostööd AHHAA teaduskeskuse ning samal ajal toimuva Teadlaste Öö Festivaliga.

21.-25.09 Fotojaht: “sõltuMATUS - Jäta ja mata (maha) oma sõltuvus!” Astu selleks esimene samm - tunnista seda! Lavasta foto enda või tuttava sõltuvusest! Tähtaeg: 25.09.15 kell 15:00. Fotojaht toimub kahes kategoorias - reklaampilt ja koomiks.

Kolmapäeval, 23. septembril kell 8.30-10.00 toimub viktoriin, nii Kopli kui Põllu õppekorpustes. Võimalusel võta kaasa oma nutiseade!

Sõltuvustoas saab oma murest rääkida Anule (Põllu tn õppehoones) ja Helenile (Kopli tn õppehoones).

Erinevad töötoad nii Põllu kui Kopli õppekorpustes (eelregistreerimine loodusainete õpetajate juures):

o DNA eraldamine

o Stressipall

o Mineraaliratas

o Ahhaa, anatoomia!;

o Sööbikud ja pisikud


Lisainfo: anne.krull@khk.ee
Tartu Kutsehariduskeskus, Kopli 1
Neljapäev 24.09
08.00 - 13.00
Mis tekitab sõltuvust?
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline ...
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline vara". Programm on mõeldud kooliperele.

Millest ja kuidas tekivad sõltuvushäired? Millised tagajärjed neil on? Kuidas tekkinud sõltuvusest vabaneda - või kuidas seda üldse ennetada?

Lisainfo: helis.hani@gmail.com
08.00 - 13.00
Tartu Kivilinna Kool, Kaunase pst 71
09.00 - 20.00
Meditsiinikirjanduse näitused Tartu Linnaraamatukogus
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näi...
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:

1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näituseruumis
2. "Tartu kuulsad arstid " - IV korruse näituseruumis. Tule ja uuri lähemalt arstide kohta, kelle nimesid kannavad Tartu linna tänavad ja kohad! Esindatud on Baer, Pirogov, Lunin, Puusepp ja paljud teised.
09.00 - 20.00
O. Lutsu nimeline Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
10.30 - 15.50
Teadusratas tuuritab!
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festi...
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festivalinädalal võib linnas näha ka Nordea ja Tartu Mini Maker Faire'i elektriratast. Meeleolukad katsed, muhedad giidid ja marsruut, mis ulatub üle terve Tartu!

10.30-10.50 Lasteaed Sass
11.30-11.50 Hugo Treffneri Gümnaasium
12.30-12.50 Kesklinna Kool
13.30-13.50 Rahvusvaheline Kool (inglise keeles!)
14.30-14.50 Katoliku Hariduskeskus
15.30-15.50 Lasteaed Väike Pauline

NB! Trükikava ja veebikava erinevuste korral palume võtta aluseks veebikava
10.30 - 15.50
Kesklinn/Tähtvere
11.00 - 19.00
Teadlaste Öö Festivali eriprogramm AHHAAs
Miks ei suuda osad inimesed šokolaadi söömist lõpetada, enne kui see otsa saab ning mitu kilo huulepalsamit inimene...
Miks ei suuda osad inimesed šokolaadi söömist lõpetada, enne kui see otsa saab ning mitu kilo huulepalsamit inimene endale elu jooksul peale määrib? Oma sotsiaalmeediasõltuvusest tuleb rääkima tuntud eesti poliitik, muusik, kirjanik ja ajakirjanik Mihkel Raud.

Nendes töötubades ja etendustel saab osaleda AHHAA majapiletiga!   

 • 11-12 Töötuba „Šokolaadilabor“
 • 12-13 Töötuba „ DNA salakood“
 • 13-14 Teadusteatri etendus „Saagu valgus!“
 • 14-15 Töötuba „Kopsu lahkamine“
 • VENE KEELES! 15-16 Teadusteatri etendus "PRO-Pitanie / PRO-питание" (viib läbi Andrej Šejkin, Moskva teaduskeskusest "Живые системы")
 • 15-16 Töötuba „Kofeiini ekstraheerimine“
 • VENE KEELES, TASUTA! 16-17 Töötuba "Ära usu oma silmi" / "Не верь глазам своим" (viivad läbi esinejad Peterburi teaduskeskusest LabirintUm).  Max 20 inimest. KOHAD TÄIS!
 • 17-18 Teadusteatri etendus „Koogist kakaks“
 • VENE KEELES, TASUTA! 18  "Rakumehhaanika / Клеточная механика" (viib läbi Mihhail Gluškov, Moskva teaduskeskusest "Живые системы"). KOHAD TÄIS!


Järgnevad töötoad toimuvad AHHAA maja ees kuppeltelgis ning on osalejatele tasuta:

 • VENE KEELES! 13-14 Töötuba "Maitse asi / Чувство вкуса" (viib läbi Andrej Šejkin, Moskva teaduskeskusest "Живые системы")
 • 14-15 Töötuba "Huulepalsam"
 • 15-16 Töötuba „Stop! Verejooks“
 • 16-17 Töötuba "Meie meeled"
 • 17-18 Töötuba "Huulepalsam"

11.00 - 19.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
11.00 - 16.00
Ahhaa, telgid Raeplatsil!
Neljapäeval on südalinnas AHHAA doonoripäev. Kõik terved inimesed on oodatud Raekoja platsile verd loovutama. Tule ...
Neljapäeval on südalinnas AHHAA doonoripäev. Kõik terved inimesed on oodatud Raekoja platsile verd loovutama. Tule ja tee üks heategu!
11.00 - 16.00
Raekoja plats
11.30 - 20.00
Teadlaste Öö Festival AHHAA 4D elamuskinos
AHHAA 4D elamuskinos ootavad sind kahel järjestikusel päeval pidulikud teadusfestivalihõngulised hinnad! Võimalus k...
AHHAA 4D elamuskinos ootavad sind kahel järjestikusel päeval pidulikud teadusfestivalihõngulised hinnad! Võimalus kogeda Eesti põrutavaimat kinoelamust ja osa saada ülimenukatest filmihittidest nagu "Saurusesafari", "Lumine õhusõit" ja legendaarne "Seiklus Hiina müüril". Pilet kõigile vaid 2 €!
11.30 - 20.00
AHHAA 4D elamuskino, Lõunakeskus, Ringtee 75
18.00
Spetsialist selgitab: puukborelioos ja füsioteraapia
Kaks kohtumist, üks meeldejääv õhtu!  Puuki peetakse Eestimaa metsade kõige ohtlikumaks "kiskjaks". Kuidas...
Kaks kohtumist, üks meeldejääv õhtu! 

Puuki peetakse Eestimaa metsade kõige ohtlikumaks "kiskjaks". Kuidas ja millist abi otsida puukborrelioosi nakatumisel?  Ürituse peaesineja on Füsiokliiniku asutaja, füsioterapeut Ege Johanson, kes räägib füsioterapeutilisest sekkumisest puugi poolt põhjustatud borrelioosi korral. 

Teine esineja on Apotheka apteegiketi proviisor Janika Tähnas, kes jagab olulist infot selle kohta, millist abi saab borrelioosi korral apteegist. Lisategevusena pakutakse Apotheka külastajatele vererõhu-, kehakoostise mõõtmist ja nahadiagnostika määramist.
18.00
Lõunakeskuse infoleti juures, Ringtee 75
18.00 - 19.30
Teaduskohvik "Tehislihased: kuidas, kellele ja milleks?"
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad a...
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad asju, millest ainult nemad ise aru saavad, siis nüüd on viimane aeg see müüt kummutada! Tule ja arutle mitteformaalses õhkkonnas ühiskondlikult olulistel teemadel kaasa ning saa teadlastega lähemalt tuttavaks. Kõike seda kohvi ja suupiste saatel - ning täiesti tasuta!

TÜ tehnika- ja tehnoloogiadoktorant Friedrich Kaasik on spetsialiseerunud tehislihaste arendamisele ja loomisele. Neid nutikaid lahendusi valmistatakse laboris täiesti tavaliste tikkimisrõngaste abil ja nendest võib tulevikus saada muuhulgas näiteks nutikas jope, mis kandmise ajal sinu taskus olevat nutitelefoni laadida suudab.

Kuidas tehislihaste tootmine täpsemalt välja näeb ja milleks neid veel vaja on, tuleb juttu juba neljapäeval, 24. septembril toimuvas teaduskohvikus.
18.00 - 19.30
J. R. Schramm'i Keller, Rüütli 11
20.00
AHHAA õuekino: PÖFFi eriseanss: "An Education"
"Haridus" (2009)Teine maailmasõda on möödas. Biitlid on kohe-kohe tulemas. 16-aastane Jenny Mellor ...

"Haridus" (2009)

Teine maailmasõda on möödas. Biitlid on kohe-kohe tulemas. 16-aastane Jenny Mellor elab oma vanematega Londoni eeslinnas ning töötab innukalt selle nimel, et Oxfordi ülikooli pääseda. Seda eelkõige oma isa soovil, kes tahab, et tütart ootaks parem elu, kui teda ennast nooruspõlves. Jenny on taibukas, töökas ja loomulikult andekas – ning kohtumine endast kaks korda vanema David Goldmaniga muudab tema elu täielikult. Mees näeb palju vaeva, et Jenny perekonnale tõestada, et tema ainus huvi on neiule mitmekülgset ja nauditavat kultuuriharidust pakkuda. Jenny harjub kiiresti uue elu ja seltsikonnaga – ent kas kõik on ikka nii täiuslik, kui see esmapilgul tundub? Ning kas see on ka väärt Oxfordi kohast loobumist? Mis juhtub, kui varasem, konservatiivsem mõtteviis ja haridussüsteem põrkuvad kokku „rokkivate kuuekümnendatega“? Kas samasugused küsimused ootavad ees ka muutunud väärtushinnangutega Eestit? 

Filmi kommenteerib haridusettevõtja ja AHHAA-õppe programmijuht Liina Vaher.

20.00
Teaduskeskus AHHAA parkla, Sadama 1
Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“. Kuulame tervisespetsia...
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“.
Kuulame tervisespetsialiste ja -teadlasi, meisterdame koomikseid, testime oma teadmisi viktoriinis ja korraldame fotojahi! Sündmused on mõeldud Tartu Kutsehariduskeskuse õpilastele ja personalile.

21. - 25.09.15 toimub Tartu Kutsehariduskeskuses loodusainete nädal, mille teemaks on sõltuvused. Sel aastal tehakse koostööd AHHAA teaduskeskuse ning samal ajal toimuva Teadlaste Öö Festivaliga.

21.-25.09 Fotojaht: “sõltuMATUS - Jäta ja mata (maha) oma sõltuvus!” Astu selleks esimene samm - tunnista seda! Lavasta foto enda või tuttava sõltuvusest! Tähtaeg: 25.09.15 kell 15:00. Fotojaht toimub kahes kategoorias - reklaampilt ja koomiks.

Neljapäeval, 24. septembril kell 10.15-11.45 esineb Tartu KHK õpilastele TÜ psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro, kes räägib sõltuvuste tekkimisest.

Sõltuvustoas saab oma murest rääkida Anule (Põllu tn õppehoones) ja Helenile (Kopli tn õppehoones).

Erinevad töötoad nii Põllu kui Kopli õppekorpustes (eelregistreerimine loodusainete õpetajate juures):

o DNA eraldamine

o Stressipall

o Mineraaliratas

o Ahhaa, anatoomia!;

o Sööbikud ja pisikud


Lisainfo: anne.krull@khk.ee

Tartu Kutsehariduskeskus, Kopli 1 /  Kopli 1b-120
Reede 25.09
09.00 - 20.00
Meditsiinikirjanduse näitused Tartu Linnaraamatukogus
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näi...
Meditsiinihuvilistele on avatud kaks silmiavavat raamatunäitust:

1. "Tuntud ja tundmatu depression" - II korruse näituseruumis
2. "Tartu kuulsad arstid " - IV korruse näituseruumis. Tule ja uuri lähemalt arstide kohta, kelle nimesid kannavad Tartu linna tänavad ja kohad! Esindatud on Baer, Pirogov, Lunin, Puusepp ja paljud teised.
09.00 - 20.00
O. Lutsu nimeline Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
10.00 - 15.30
Teadusratas tuuritab!
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festi...
AHHAA armastatud teadusratas tiirutab taas Tartus! Sel aastal rõõmustame teadussõpru lausa kahe meeskonnaga - festivalinädalal võib linnas näha ka Nordea ja Tartu Mini Maker Faire'i elektriratast. Meeleolukad katsed, muhedad giidid ja marsruut, mis ulatub üle terve Tartu!

10.30-10.50 Tartu Tamme Kool
11.30-11.50 Lasteaed Tõruke
12.30-12.50 Tartu Tervishoiu Kõrgkool
13.30-13.50 Tartu Veeriku Kool
15.00-15.30 AHHAA keskus

NB! Trükikava ja veebikava erinevuste korral palume võtta aluseks veebikava
10.00 - 15.30
Tammelinn/Veeriku/Ülejõe/Kesklinn
11.00 - 19.00
Elamusekskursioonid õlletehases ja muuseumis
Tähelepanu! Kõik kohad on juba broneeritudTasuta ekskursioonid A. le Coq'i õlletehase territooriumil, tootmisruumides...
Tähelepanu! Kõik kohad on juba broneeritud

Tasuta ekskursioonid A. le Coq'i õlletehase territooriumil, tootmisruumides ning ajaloolises muuseumis algavad kell 11, 12, 13, 14, 15, 16 ja 17. Üks ekskursioon kestab umbes 2 tundi ning lõpurosinaks saab tehase toodangut ka ise maitsta.

NB! Sissepääs ainult eelregistreerunutele (broneeri koht: tellimus@ahhaa.ee või 515 6766). Registreerimine lõppeb N, 24.09 kl 17!
11.00 - 19.00
A. le Coq'i Õllemuuseum, Laulupeo pst 15
11.00 - 18.00
Teadlaste Öö Festivali eriprogramm AHHAAs
Ainulaadne võimalus haarata ise skalpell ning uurida lähemalt verd ja päris organeid. Saame teada, kuidas nad töö...
Ainulaadne võimalus haarata ise skalpell ning uurida lähemalt verd ja päris organeid. Saame teada, kuidas nad töötavad ja miks nad meile vajalikud on. Rahvameditsiinihuvilised saavad põnevas töötoas segada endale kokku erilise tervisetee.

Nendes töötubades ja etendustel saab osaleda AHHAA majapiletiga!   

 • 11-12 Töötuba „Kolm tilka verd“
 • 12-13 Töötuba „Lahkamisnukk“
 • 13-14 Teadusteatri etendus „Füüsika“
 • 14-15 Töötuba „Kopsu lahkamine“
 • VENE KEELES, TASUTA! 14-15 Töötuba "Füüsika pole mänguasi!? / Физика - это вам не игрушки?!". Max 20 inimest. NB! Vajalik eelregistreerimine zakaz@ahhaa.ee. KOHAD TÄIS!
 • 15-16 Töötuba „Lahkamisnukk“
 • 15-16 Ekskursioon AHHAA tagatubadesse
 • 16-17 Teadusteatri etendus „Koogist kakaks“
 • VENE KEELES! 15-16 Teadusteatri etendus ( viivad läbi esinejad Peterburi teaduskeskusest LabirintUm)
 • VENE KEELES, TASUTA! 16-17 Töötuba "Kõrgepinge / Высокое напряжение" (viib läbi Mihhail Gluškov, Moskva teaduskeskusest Experimentanium). Max 20 inimest. NB! Vajalik eelregistreerimine zakaz@ahhaa.ee. KOHAD TÄIS!


Järgnevad töötoad toimuvad AHHAA maja ees kuppeltelgis ning on osalejatele tasuta:

 • VENE KEELES! 13-14 Teadusteatri etendus "PRO-Pitanie / PRO-питание" (viivad läbi esinejad Moskva teaduskeskusest Experimentanium)
 • 14-15 Töötuba "LED-latern"
 • 15-16 Töötuba „AHHAA, anatoomia!“
 • 16-17 Töötuba "Limonatoorium"
 • 17-18 Töötuba "LED-latern"

11.00 - 18.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
11.00 - 13.00
Konverents "Tervis - tarviline vara"
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline ...
21.-25. septembril toimuvad Tartu Kivilinna Koolis Teadlaste Öö Festival sündmused koondteemal "Tervis - tarviline vara". Programm on mõeldud kooliperele.

Teadusnädala võtab reedel, 25. septembril kokku ülekooliline teaduskonverents, kus 5.-9. klasside õpilased teevad ettekandeid nädala jooksul arutluse all olnud teemadel. 1.-4. klasside õpilased teevad lühikokkuvõtteid.

Lisainfo: helis.hani@gmail.com
11.00 - 13.00
Tartu Kivilinna Kool, Kaunase pst. 71
11.00 - 14.00
Ahhaa, telgid Raeplatsil!
Reedel on südalinnas AHHAA doonoripäev. Kõik terved inimesed on oodatud Raekoja platsile verd loovutama. Tule ja ...
Reedel on südalinnas AHHAA doonoripäev. Kõik terved inimesed on oodatud Raekoja platsile verd loovutama. Tule ja tee üks heategu!
11.00 - 14.00
Raekoja plats
11.30 - 20.00
Teadlaste Öö Festival AHHAA 4D elamuskinos
AHHAA 4D elamuskinos ootavad sind kahel järjestikusel päeval pidulikud teadusfestivalihõngulised hinnad! Võimalus k...
AHHAA 4D elamuskinos ootavad sind kahel järjestikusel päeval pidulikud teadusfestivalihõngulised hinnad! Võimalus kogeda Eesti põrutavaimat kinoelamust ja osa saada ülimenukatest filmihittidest nagu "Saurusesafari", "Lumine õhusõit" ja legendaarne "Seiklus Hiina müüril". Pilet kõigile vaid 2 €!  
11.30 - 20.00
AHHAA 4D elamuskino, Lõunakeskus, Ringtee 75
15.00 - 17.00
Teadlaste Öö Tartu Forseliuse Koolis
Vaimujõud tuleb koos toitainetega! Inimene ja keemia on seotud nii seesmiselt kui ka väliselt. Kõik, mida me sööme,...
Vaimujõud tuleb koos toitainetega! Inimene ja keemia on seotud nii seesmiselt kui ka väliselt. Kõik, mida me sööme, mõjutab meid -  kas siis hästi või halvasti. Sündmused on mõeldud Tartu Forseliuse Kooli kooliperele.

Katsed keemias:
 • Makrotoitainete määramine toiduainetes
 • Valkude tõestamine nn biureedireaktsiooni abil
 • Sahhariidide tõestamine a) polüsahhariidi (tärklise) tõestamine joodiga, b) monosahhariidi (glükoosi, fruktoosi) nn Benedicti reaktsiooniga.
 • Rasvade tõestamine filterpaberiga või salvrätiga.
Lisaks eraldame kanamaksast DNA-d ning meisterdame plakateid teemal "Keemia ja inimene"

Lisainfo: ester.ojavee@tfk.tartu.ee
15.00 - 17.00
Tartu Forseliuse Kool, Tähe 103
17.15
Teadlaste Öö tasuta eribussid
1. Tartu linnaringi buss, käigus R 25.09 Buss alustab kl 17.30 AHHAA eest marsruudil: AHHAA ...

1. Tartu linnaringi buss, käigus R 25.09 

Buss alustab kl 17.30 AHHAA eest marsruudil:

AHHAA - Raeplats - Botaanikaaed - Eesti Maaülikool - Märja katsefarm - AHHAA 4D elamuskino - Tartu Tervishoiu Kõrgkool - TÜ Chemicum - Tartu Tamme Kool - Raeplats - AHHAA.

Vaata täpset graafikut SIIT või uuri 25. septembril marsruudil olevatest bussipeatustest!


2. Tõravere eribuss, käigus R 25.09

Väljumine kl 19.45 Tartu Tähetorni juurest, sihtpunktiks Tõravere Observatoorium. Tagasisõit Tõravere Observatooriumist algab kl 22.00. Tähelepanu! Tagasi sõites peatub buss AHHAA keskuse, mitte Tartu Tähetorni ees!

Vajalik eelregistreerimine aadressil tellimus@ahhaa.ee.


3. Jääaja Keskuse eribuss, käigus R 25.09

Väljumine kl 17.15 AHHAAkeskuse eest Jääaja Keskusesse ja sõidab tagasi AHHAA juurde kl 20.15.

Vajalik eelregistreerimine aadressil tellimus@ahhaa.ee.

17.15
18.00 - 22.30
Huulõielised paotavad suud!
TÜ botaanikaaia õppeklassis on avatud näitus: „Tervist, maitset, lõhna ja ilu huulõielistelt“Toi...

 • TÜ botaanikaaia õppeklassis on avatud näitus: „Tervist, maitset, lõhna ja ilu huulõielistelt“
 • Toimuvad temaatilised ringkäigud taimemaailma nii kasvuhoone sees kui sellest väljas
 • Kell 18.00 toimub TÜ farmaatsia instituudi juhataja Ain Raali loeng-jalutuskäik näitusel ja aias.
 • Aset leiab ka palavalt armastatud ja auhinnarohke viktoriin, mis inspireerib külastajaid väljapanekusse süvenema ja sealt vastuseid leidma

18.00 - 22.30
Tartu Ülikooli Botaanikaaed, Lai 38
18.00 - 23.00
Kõik on suhteline?! Rohkem ja vähem pöörased teooriad luubi all 
Tähistame Albert Einsteini üldrelatiivsusteooria 100. aastapäeva ja seda ei kellegi teise kui armastatud Hullu Tead...
Tähistame Albert Einsteini üldrelatiivsusteooria 100. aastapäeva ja seda ei kellegi teise kui armastatud Hullu Teadlase eestvedamisel. Uurime rohkem ja vähem pööraseid teooriaid! Kindlasti saab sel õhtul tähetornis ise midagi teha ja kaasa võtta.

18.00-21.00 Temaatiline meisterdamistuba lastele

18.30-19.30 Hullu Teadlase lood ja eksperimendid Newtonist ja Einsteinist

19.45 väljub buss Tõraverre Tartu Observatooriumisse

21.00 Tartu väitlusklubi teadusdebatt "Kas me oleme üksi? Haruldane Maa versus keskpärasuse printsiip"

22.00 Selge ilmaga vaatleme teleskoobiga Kuud


Õhtu teises pooles suuname inimesi sõitma bussiga Tartu Observatooriumi, kus programm jätkub.

NB! TÖFi eribuss Tõraverre väljub kell 19.45 ja naaseb kell 22.00. Tagasi Tartusse jõudes peatub buss AHHAA keskuse ees!  Vajalik eelregistreerimine aadressil tellimus@ahhaa.ee. TÄHELEPANU! KÕIK BUSSI KOHAD ON TÄIS!
18.00 - 23.00
Tartu tähetorn, Lossi 40
18.00 - 22.00
Kipsid, kunst ja luumurrud
Mis ühendab kunsti ja luumurde? Ikka kips! Tartu Ülikooli kunstimuuseumis räägime Teadlaste Ööl luudest, luumurdude...
Mis ühendab kunsti ja luumurde? Ikka kips! Tartu Ülikooli kunstimuuseumis räägime Teadlaste Ööl luudest, luumurdudest ja sellest, kuidas kips meditsiini jõudis. EAÜSi noorte abiga saab selgeks, kuidas luumurde fikseeritakse.
18.00 - 22.00
TÜ kunstimuuseum, Ülikooli 18
18.00 - 20.00
Depressioon luubi all
Kas depressioon on moeasi või tõeline haigus? Psühholoog Kariina Laas räägib depressioonist ning sellega seotud (vä...
Kas depressioon on moeasi või tõeline haigus? Psühholoog Kariina Laas räägib depressioonist ning sellega seotud (väär)arusaamadest.
18.00 - 20.00
O. Lutsu nimeline Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
18.00 - 21.00
Haiglane teadushuvi terves koolis
25. septembril toimub Tartu Tamme Gümnaasiumis traditsiooniline mitmekesine teadusmelu õpilaste ja õpetajate juhendam...
25. septembril toimub Tartu Tamme Gümnaasiumis traditsiooniline mitmekesine teadusmelu õpilaste ja õpetajate juhendamisel!

Kaasa löövad ka mitmed kooli vilistlased, kes töötavad meditsiini alal, tutvustades oma põnevat eriala, jagades sellega seotud nippe igapäevaelu juhtumistes toimetulekuks ja tehes lihtsamaid meditsiinilisi mõõtmisi. Koolile iseloomulikult leiavad käsitlust paljud teadusharud/õppeained ning pakutakse tegevusi kõigile vanuseastmetele.

Oodatud on kõik huvilised, nii linna- kui maarahvas. Enam kui kümnes saab vaadelda, järele proovida, katsetada, mõõta, võistelda ja liikuda!

 1. Pilk opituppa. Traumatoloogia
 2. Hing kinni, nahk sügeleb ja nina tilgub... - allergoloogia, lihtsamad testid
 3. Optomeetria - nägemise kontrolli põhimõtted ja nägemishäired
 4. Tervisekohvik
 5. Füüsika ennetab ja kõrvaldab tagajärgi
 6. Keemia ravib ja tapab
 7. Bioloogia tuleb sisse või on kaasas
 8. Meditsiiniõpilased annavad abi või seovad kinni
 9. Paberi valmistamine taaskasutades
 10. Liikumise ja spordi töötuba
 11. Tants toob tervist – vanad seltskonnatantsud, rahvamuusika
 12. Tervendav „teatejooks“ koolimajas
 13. Äpid tervise heaks - tervisega seotud nuti-rakenduste tutvustamine ja proovimine
 14. Liiva kasutamine kunstis – liivatrükk, kaartide, piltide jms meisterdamine

Lisainfo: urmas.tokko@tammegymnaasium.ee
18.00 - 21.00
Tartu Tamme Gümnaasium, Nooruse 9
18.00 - 22.00
Unenäo- ja ravimtaimemaailm (koos kummitustega!)
Praktilistes loeng-töötubades saab ülevaate sellest, kuidas on kasutatud unenägusid, taimi ja rituaale eesti rahvam...
Praktilistes loeng-töötubades saab ülevaate sellest, kuidas on kasutatud unenägusid, taimi ja rituaale eesti rahvameditsiinis. Õhtu lõpetab maja tutvustav ringkäik legendaarse muuseumikummituse Lilla Daami saatel.
18.00 - 22.00
Eesti Kirjandusmuuseum, Vanemuise 42
18.00 - 22.00
Puurime tervise olemusse
Määratud saavad veregrupid, avanevad geenilaborid, selgeks saab õige kätepesu ja kodune traumade ravi, röntgeni ole...
Määratud saavad veregrupid, avanevad geenilaborid, selgeks saab õige kätepesu ja kodune traumade ravi, röntgeni olemusest rääkimata.

Õpitoad on avatud 18-22, elamustuurid toimuvad 18; 19 ja 21. Õpitubade täpsem kava selgub peatselt.

NB! Kooligruppidele KOHUSTUSLIK eelregistreerimine e-posti aadressil ruthpihle@nooruse.ee
18.00 - 22.00
Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Nooruse 5
18.00 - 22.00
Eesti Maaülikool vastab rasketele küsimustele
Milline toit on tegelikult tervislik? Aga milline kodu? Kuidas insenerid aitavad meil tervislikumalt elada?Avatud on ...
Milline toit on tegelikult tervislik? Aga milline kodu? Kuidas insenerid aitavad meil tervislikumalt elada?

 • Avatud on Tehnikamaja, mille programmi märksõnadeks on robotid, inimese uurimine ning taastuvad lahendused energeetikas ja materjaliteaduses.
 • Lisaks saab külastada mikromeiereid koos taimekasvatuse osakonnaga. Tutvustame erinevaid teravilju, pakume isevalmistatud kartulikrõpse ja kalja ning teeme ka jäätist!
 • Metsamajas ootab külalisi maaehituse osakond. Tule ja õpi ära tundma "haige maja sündroomi" ning saa teada, kuidas oma kodu tervislikuks ja mõnusaks kohaks muuta.

NB! EMÜ juurde sõidab ka Teadlaste Öö Festivali eribuss! Bussi väljumisajad selguvad peatselt.
18.00 - 22.00
Eesti Maaülikooli linnak Tähtveres, Kreutzwaldi 5 ja Kreutzwaldi 56
18.00 - 23.00
TÜ muuseum avab meelt ja parandab päid
Pea ümber tiirlevad töötoad koos Hullu Teadlasega kell 18-21, sõgedad eksperimendid kell 20 ja 21. Kohal on ka inim...
Pea ümber tiirlevad töötoad koos Hullu Teadlasega kell 18-21, sõgedad eksperimendid kell 20 ja 21. Kohal on ka inimese varuosad (kell 19-22)!
18.00 - 23.00
TÜ muuseumi peamaja Toomkirikus, Lossi 25
18.00 - 20.00
TÜ teaduskool teeb nähtamatu nähtavaks!
25. septembril kl 18-20 saab tulla vaatama TÜ teaduskooli uusi ruume Vanas anatoomikumis ja tutvud...

25. septembril kl 18-20 saab tulla vaatama TÜ teaduskooli uusi ruume Vanas anatoomikumis ja tutvuda teaduskooli tegemistega. Seminariruumi on end sisse seadnud nähtamatu inimkeha, mida saab nutivahendite abil esile kutsuda ja uurida! Tule uudistama!

18.00 - 20.00
Vana anatoomikum, Lossi 38
18.00 - 21.00
Tartu Loodusmaja võtab rahulikult
Avatud on tervist toetav ning taastav stressileevendus- ja lõõgastuskeskus „Võtame rahulikult!“.Ergutame immuunsüst...
Avatud on tervist toetav ning taastav stressileevendus- ja lõõgastuskeskus „Võtame rahulikult!“.

Ergutame immuunsüsteemi talveaia tervistavas rahus, suhtleme taimedega, teeme endale mõnusa tee, alandame stressi „Heade mõtete rajal“ ning kutsume kõiki tervist turgutavasse lugemistuppa.
18.00 - 21.00
Tartu Loodusmaja, Lille 10
18.00
Science Show International Cup 2015
Teadlaste Öö Festivali kümnenda aastapäeva puhul korraldab AHHAA esmakordselt Eestis ülemaailmse teadusteatrite konku...
Teadlaste Öö Festivali kümnenda aastapäeva puhul korraldab AHHAA esmakordselt Eestis ülemaailmse teadusteatrite konkursi Science Show International Cup 2015 (SSIC15). SSIC15 toob kokku parimad teadusteatri tegijad üle maailma. See on erakordne võimalus näha, kuidas teadus kohtub teatriga!

Uksed avatakse kell 17.15. Tähelepanu! Kogu programm on inglise keeles!

Tule ja saa sellest plahvatuslikust teadussündmusest osa Eesti kolmes erinevas linnas- Tallinnas (23.09.15), Pärnus (24.09.15) ja Tartus (25.09.15).

Bussipeatused:

Bussipeatus: Teguri - liinid nr 12 ja 13

Bussipeatus: E-Kaubamaja - liinid 2, 6, 9, 11, 12 ja 13

18.00
Tartu Kammivabriku Klubi hoov, Teguri 28
18.00 - 22.00
Sünge keskaeg langeb Tartu Linnamuuseumile...
TÜ arheoloogid koostöös Tartu Linnamuuseumiga asuvad määrama haigusi ning tõstavad loori unustuse hõlma vajunud kes...
TÜ arheoloogid koostöös Tartu Linnamuuseumiga asuvad määrama haigusi ning tõstavad loori unustuse hõlma vajunud keskaegsete apteekide, traumade ja (hamba)haiguste saladustelt.

Kõik allpool loetletud töötoad on avatud kl 18-22 (sisepääs kuni 21:30ni), täpsema kellaajalise kavata 

 • Muinas- ja keskaegsed traumad inimluude põhjal (luumurrud, selgroohädad jne) (Martin Malve + Anu Kivirüüt)
 • Suuhügieen ja hambahaigused arheoloogilises materjalis (Mari-Anne Liblik)
 • Nakkushaiguste jäljed arheoloogilises materjalis (pidalitõbi, süüfilis) (Martin Malve + Anu Kivirüüt)
 • Keskaegsed hoolekandeasutused Tartus: Tartu Püha Jüri leprosoorium ja Püha Vaimu hospidal (Mihkel Mäesalu)
 • Mõõtmised arheoloogias - materjalikoostise määramine XRF-meetodil (Ragnar Saage)
 • Arusaamad toitumisest ja haigustest kesk- ja varauusajal (koordineerib Freydis Ehrlich)
 • Apteek Tartus keskajast 20. sajandi alguseni (teemaväljapanek + töötuba, koordineerib Tartu Linnamuuseum)

18.00 - 22.00
Tartu Linnamuuseum, Narva mnt 23
18.00 - 22.00
Vaevatud artefaktid vs ekstreemkliima
Uurime mikrokliimaga vitriinides erinevatest materjalidest esemete tervist, vastupanuvõimet ja püsivust ekstreemset...
Uurime mikrokliimaga vitriinides erinevatest materjalidest esemete tervist, vastupanuvõimet ja püsivust ekstreemsetes kliimatingimustes. Saame ka teada, millal ja miks on oluline kanda kaitseriietust. Selgitusi jagab ja küsimustele vastab ERMi konservaator.

Avatud katselabor ja kohvik.
18.00 - 22.00
Eesti Rahva Muuseum, J. Kuperjanovi 9
18.00 - 21.00
Tusatuju ravi Tartu Mänguasjamuuseumis
Mänguasjamuuseum pakub lustlikke ravivõimalusi kauakestnud tumedate tunnete vastu. Energia suunamiseks pakume va...
Mänguasjamuuseum pakub lustlikke ravivõimalusi kauakestnud tumedate tunnete vastu. Energia suunamiseks pakume vanu ja uuemaid seltskonnamänge. Vaimu saab toita nutikate strateegiamängudega. Tasakaalu leidmiseks meisterdame stressipalli. Mängides terveks!
18.00 - 21.00
Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu, Lutsu 2
18.00 - 23.00
Loomad, äpid ja droonid - karta või kasutada?
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ning ökoloogia ja maateaduste instituut korraldavad ka sel aastal ühise programmi Vanem...
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ning ökoloogia ja maateaduste instituut korraldavad ka sel aastal
ühise programmi Vanemuise 46 majas. Loodusmuuseum keskendub loomadega seotud hirmudele ning tutvustab enim kardetud loomi: madusid ja ämblikke. Õhtu lõpetuseks pakume võimalust kuulata rahustavaid loodushelisid. Zooloogia osakonna õpitoas õpetatakse loomi tundma koljude ja väljaheidete järgi, saab valmistada lindudele toidupalle, uurida loomade tervist ja loomahaiguste seost inimesega. Geograafia osakond tutvustab, kuidas uuritakse inimeste liikumist ruumis ning millise jälje jätame oma igapäevaeluga maakera tervisele.

Loodusmuuseumi programm:
 • 18.00-22.00 lastenurk. Meisterdame lihtsaid ja ilusaid elupäästjaid - helkureid.
 • 19.00-20.00 õpituba "Sõbraks eksootiliste lemmikloomadega" (ruum 248). Külastajad saavad tutvuda loodusmuuseumi eksootiliste lemmikloomadega: madude, ämblike, prussakate ja tarakanidega.
 • 20.00-20.30 ettekanne "Miks me kardame loomi?" (ruum 248). Psühholoog Jorgen Matsi selgitab, miks me kardame loomi ja kuidas sellest hirmust üle saada.
 • 21.00-22.00 õpituba "Sõbraks eksootiliste lemmikloomadega" (ruum 248). Külastajad saavad tutvuda loodusmuuseumi eksootiliste lemmikloomadega: madude, ämblike, prussakate ja tarakanidega.
 • 22.00-23.00 ettekanne "Rahustavad loodushelid" (ruum 247). Veljo Runnel mängib meeli rahustavaid loodushelisid.
NB! Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ekspositsioon on Teadlaste Ööl suletud.

Zooloogia osakonna programm
 • 19.00-22.00 õpituba "Zooloogiahaiged" (teise korruse koridor)
  Õpi loomi tundma koljude ja väljaheidete järgi.
  Valmista lindudele toidupall ja küsi, kuidas linde talvel toita.
  Hinda lindude immuunsust nende sabasulgede sasisuse järgi.
  Kas tulevikus sööme putukaid? Maitse söödavaid putukaid ja uuri järele, millised probleemid kaasnevad putukate toiduks kogumise ja kasutamisega.
  Vestle zooloogidega teemal, kuidas kärntõbi, linnugripp ja muud loomade haigused meid puudutavad.
Geograafia osakonna ajakava
 • 18.00-22.00 Õpituba "Nutitelefon inimese liikumise uurimisel" (fuajees). Tule ja uuri, kuidas toimib nutitelefonidega positsioneerimine ja vaata telefonikasutuse analüüsi etappe. Osalejatele jagatakse YouSense tarkvaraga telefonid, nendega mängitakse majas ja maja ümber.
 • 18.00-22.00 Õpituba "Minu ökoloogiline jalajälg" (fuajees). Arvuta oma tarbimisnäitajate, tegevuskohtade ja liikumisnäitajate põhjal välja ökoloogiline jalajälg ning võrdle seda maailma näitajatega
 • 18.00-22.00 Geoinformaatika töötuba "Teekond andmekogumisest ruumiliste järeldusteni" (ruum 230 ja 231). Uuri maamõõtmise instrumente ja maamõõtmist, droonmultirootoreid ja aerofotode tegemist, (stereo)fotogrammeetriat, andmete töötlemist ning kaardi või ruumilise pildi valmistamist. Valmista ise geograafiline kaart! Toimub mobiilidega orienteerumismäng Vanemuise 46majas.
 • 19.30 loeng "Mõõdame mobiilsust!" (ruum 247). Räägime, kuidas on mobiiltelefonide abil võimalik hinnata inimese igapäevast ruumikasutust, rännet ning turismi. Mobiilsusest räägib Rein Ahas.
Täpsem info: www.natmuseum.ut.ee.
18.00 - 23.00
TÜ Loodusmuuseum / TÜ Ökoloogia ja maateaduste instituut, Vanemuise 46
18.00 - 20.00
Südamlikkus kohtub hingesoojusega
Tartu Laste Turvakodu teeb uksed valla ja korraldab vestlusring-koolituse: "Iga täiskasvanu on olnud laps: Igal lap...
Tartu Laste Turvakodu teeb uksed valla ja korraldab vestlusring-koolituse: "Iga täiskasvanu on olnud laps: Igal lapsel on õigus olla kaitstud, tugev ja vaba"
18.00 - 20.00
Tartu Laste Turvakodu, Tiigi 55
18.00 - 21.00
Salalaborid: elu sepikojast kreemide sünnini
18.00 – 21.00 Tartu Ülikooli Rändav Bioklass. Bioklass on esindatud kogu varustusega ja head nõu...

 • 18.00 – 21.00 Tartu Ülikooli Rändav Bioklass. Bioklass on esindatud kogu varustusega ja head nõuandjad lubavad igas vanuses huvilistel laboris kätt proovida DNA ehk pärilikkuseaine uurimisel. Toimub ka väike võistlus. Kes on kõige täpsem ja osavam?
 • 18.30 – 19.00 Mikroob inimese vastu, kumb jääb peale? Reet Mändari (Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus ja Tartu Ülikool) loeng pildi- ja videomaterjaliga.
 • 19.00 – 21.00 Eeterliku õli sünd ehk kust tuleb taime lõhn? Eliko Kajak, Maarja Ökokosmeetika. Vaatlus ja praktiline tegevus laboris: valmistame taimedest eeterlikku õli ning destillatsiooniaparaat popsub ja tossab kogu aja.
 • 19.00 – 21.00 Kuidas ja millest tekib kreem? Uko Bleive, Teadmistepõhiste Tervise- ja Loodustoodete Kompetentsikeskusest selgitab kreemi segamine kunsti.
 • 19.00 – 19.30 Geeniinfo kasutamine igapäevaelus. Siiri Sarv ja spordikuulsus Jaak Mae, SportsGene. Loeng, pildi- ja videomaterjaliga: Millised geenid mõjutavad sinu organismi ainevahetust ning rasvade ja süsivesikute omastamist ja põletamist? Kui suur on geenidest tulenev risk ülekaalulisuse tekkeks? Ning kõige huvitavam – kas minu geenid annavad mulle eelduse olla edukas Olümpiamängudel?
 • 19.30 – 20.00 Kuidas näeb välja elu “sepikoda“? Külli Samuel, Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus. Vaatleme laboris ja mikroskoobi all naise emaka rakke ning tutvume nende kunstliku kasvatamisega.
 • 20.00 – 20.30 DNA geelelektroforees. Mis see küll on? Alar Aints, Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus. Vaatleme ja selgitame laboris, kuidas elektrivoolu saab pärilikkuseaine uurimisel ära kasutada? 

Oodatud on nii suured kui väikesed teadushuvilised!

18.00 - 21.00
Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus ja Tartu Biotehnoloogia Park, Tiigi 61b
18.00 - 19.30
Teaduskohvik "Kuidas meditsiin aitab alustada uut elu?"
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad a...
Kui oled kunagi kokku puutunud stereotüübiga, et teadlased nokitsevad omaette kusagil laborihämaruses ning teevad asju, millest ainult nemad ise aru saavad, siis nüüd on viimane aeg see müüt kummutada! Tule ja arutle mitteformaalses õhkkonnas ühiskondlikult olulistel teemadel kaasa ning saa teadlastega lähemalt tuttavaks. Kõike seda kohvi ja suupistete saatel - ning täiesti tasuta!

Uue elu algus on üks salapärasemaid bioloogilisi protsesse, mille tulemusena liituvad ema- ja isapoolsed geenid, et sündida saaks nende järeltulija. Paljunemine on üks üldisemaid ja kõige ürgsemaid elu tunnuseid. Ometigi elame meditsiini ja tehnoloogia võidukäigu ajastul, mis tõotab muuta kõiki laste saamise toiminguid nüüd ja igaveseks.

Viljatuse ravi on üks meditsiini valdkondi, kus teadus ja tehnoloogia on viimasel ajal märkimisväärselt kiirendanud elu põhitõdede käsitlust. Kui paarkümmend aastat tagasi sündinud esimest katseklaasilast peeti liigseks loodusesse sekkumiseks, siis tänapäeva tehnoloogiad võimaldavad minna veelgi kaugemale. Kui kaugele ning kas me peaksime rohkem lähtuma kaasaegse
tehnoloogia võimalustest, eetilistest printsiipidest või lihtsalt inimeste vajadustest? TÜ arstiteaduskonna bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor Andres Salumets selgitab, millised on kaasaegse meditsiini võimalused laste saamisel – katseklaasilastest ja geneetika uhketest lubadustest ning küsime, kas tulevikus on lapsel üks, kaks või hoopis kolm bioloogilist vanemat?
18.00 - 19.30
Kultuuribaar Naiiv, Vallikraavi 6
18.00 - 23.00
Musklitreening Eesti Spordimuuseumis
Ajusid ragistada ja lihaseid pingutada saab sõudeergomeetritel, spordi(teaduse) loengus ja legendaarsel mälumänguri...
Ajusid ragistada ja lihaseid pingutada saab sõudeergomeetritel, spordi(teaduse) loengus ja legendaarsel mälumängurite jõukatsumisel Öömälukas!

Eesti Spordimuuseumis ootame huvilisi kell 18-23 tasuta tutvuma muuseumi näitustega 

Alates kella 19st on kõigil traditsiooniliselt võimalik kaasa lüüa ja jõudu katsuda erinevatel spordiergomeetritel ning ennast mitmel moel proovile panna. 

Kell 19 ootab huvilisi ka järjekordne (spordi)teaduslik loeng: kõigile sportivatele inimestele ülimalt olulisel teemal peab  ettekande SA Tartu Kiirabi koolitusjuht Andras Laugamets. Juttu tuleb spordivigastustest ja esmaabist, müütidest ja ohumärkidest ning paljust muust. Kohapeal saab käitumisjuhiseid ja praktilisi nõuandeid, mida peaks teadma nii iga tervisesportlane, massispordiüritustel osaleja kui ka lapsevanem. Ole kohal!

Kell 23 leiab aset järjekordne legendaarne tasuta mälumäng Öömälukas. Teadlaste Ööle kohaselt on tegemist spordi- ja teaduskallakuga lõbusa mälumänguga, kus nuputamiseks pakutakse välja küsimusi nii sõnas, pildis kui helis. Mängida võivad kõik ning pole oluline kas üksi, kaksi, pere- või sõpruskonniti. Ja loomulikult ootavad parimaid ka auhinnad!

NB! Kuna spordimuuseumi öised mälumängud on osutunud väga populaarseteks ja ruumid pole kummist, siis on kohustuslik võistkonna eelregistreerimine e-posti aadressil malumang@spordimuuseum.ee.

NB! Eesti Spordimuuseumi programm toimub ka Otepää Talispordimuuseumis

18.00 - 23.00
Eesti Spordimuuseum, Rüütli 15
18.30
Henn Voolaiu muhe monumentaalfüüsika
Füüsikalised pajatused Tartu Ülikooli professori ja kunstimuuseumi asutaja ning juhataja Karl Morgensterni elust
Füüsikalised pajatused Tartu Ülikooli professori ja kunstimuuseumi asutaja ning juhataja Karl Morgensterni elust
18.30
Karl Morgensterni ausammas, Lossi 15b, Toomemägi
18.30 - 20.30
Keemiku argielu ehk tuli, välk ja pauk!
Avanevad keemia- ja eksperimentaalpsühholoogia laborid ning lavalaudadele astuvad tossu ja tuld purskavad teadustea...
Avanevad keemia- ja eksperimentaalpsühholoogia laborid ning lavalaudadele astuvad tossu ja tuld purskavad teadusteatritegijad. Elamus on garanteeritud!

 • 18.30-21.30 on avatud keemialaborid
 • 19.00 teadusteatri etendus
 • 20.30 teadusteatri etendus 

Teadlaste Öö TÜ eksperimentaalpsühholoogia laboris

Külastajad saavad proovida, kuidas on olla katseisiku nahas eksperimentaalpsühholoogia argipäeva kuuluvates katsetes.

Aitame leida vastuseid küsimustele:

 • Kuidas toimub katseisikute aju elektrilise aktiivsuse mõõtmine?
 • Kuidas toimub moodsas kuues „alateadvuse“ uurimine?
 • Kuidas uurida keele- ja kuulmisinfo töötlust?
 • Kuidas käib katseisikute silmaliigutuste seiramine?

Kohtume ka mehega, kellele ei valmista vähimatki raskust selgitada, kuidas vahetada auto rehve, kuid kes ei suuda meenutada ühtki korda kui ta seda ise tegi - ega ühtki teist isiklikku kogemust.

18.30 - 20.30
Tartu Ülikooli Chemicum, Ravila 14a
20.00 - 22.00
Avaneb Psühhobussi ajulabor!
Kas sa oled piisavalt julge, et oma psüühika piire katsetada? Teadlaste Ööl avanevad uksed Psühhobussi ajulaborisse, ...
Kas sa oled piisavalt julge, et oma psüühika piire katsetada? Teadlaste Ööl avanevad uksed Psühhobussi ajulaborisse, kus saab erinevate seadmete abil mõjutada oma tajusid välisest või sisemisest maailmast. Eksperimentaalpsühholoogia, psühhoteraapia ja neurorehabilitatsioon on sel õhtul eriti interaktiivsed! 
20.00 - 22.00
TÜ psühholoogia instituut, Näituse 2, ruum 121 
Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“. Kuulame tervisespets...
Tartu Kutsehariduskeskus kutsub kaasa mõtlema teemal „Sõltuvused - kas õnnetus või tagajärg?“.
Kuulame tervisespetsialiste ja -teadlasi, meisterdame koomikseid, testime oma teadmisi viktoriinis ja korraldame fotojahi! Sündmused on mõeldud Tartu Kutsehariduskeskuse õpilastele ja personalile.

21. - 25.09.15 toimub Tartu Kutsehariduskeskuses loodusainete nädal, mille teemaks on sõltuvused. Sel aastal tehakse koostööd AHHAA teaduskeskuse ning samal ajal toimuva Teadlaste Öö Festivaliga.

21.-25.09 Fotojaht: “sõltuMATUS - Jäta ja mata (maha) oma sõltuvus!” Astu selleks esimene samm - tunnista seda! Lavasta foto enda või tuttava sõltuvusest! Tähtaeg: 25.09.15 kell 15:00. Fotojaht toimub kahes kategoorias - reklaampilt ja koomiks.

Sõltuvustoas saab oma murest rääkida Anule (Põllu tn õppehoones) ja Helenile (Kopli tn õppehoones).

Erinevad töötoad nii Põllu kui Kopli õppekorpustes (eelregistreerimine loodusainete õpetajate juures):

o DNA eraldamine

o Stressipall

o Mineraaliratas

o Ahhaa, anatoomia!

o Sööbikud ja pisikud


Lisainfo: anne.krull@khk.ee

Tartu Kutsehariduskeskus, Kopli 1